Ekspert radziintuicja

Intuicja jej niedoceniany głos.

 


Dzisiejszy post jest kolejnym wpisem z cyklu „Ekspert radzi”. Będziemy w nim poruszać różne aspekty życia i prowadzenia biznesu. Autorami są kobiety prowadzące swoje działalności, ekspertki w tym co robią. Jeżeli masz ochotę przeczytać pierwszy wpis zapraszam TUTAJ.


 

Intuicja objawia się w postaci nagłego przebłysku myślowego, w którym dostrzega się myśl, obraz, rozwiązanie problemu lub odpowiedź na nurtujące pytanie. Często mylona jest z przeczuciem o podłożu emocjonalnym. Natura intuicji wynika z tego, że jest ona procesem podświadomym, którego nie można kontrolować, można jedynie dopuszczać lub odrzucać podawane rozwiązania.

„Intuicja służy kreatywności i działa na różnych poziomach.”

Taką definicję możemy przeczytać w Wikipedii. Ten podświadomy głos uratował już wiele istnień, i jest w zakresie zainteresowań psychologii kognitywnej, która bada eksperymentalnie to zjawisko. Carl Young upatrywał jej źródła w tak zwanej świadomości zbiorowej. Intuicja sięga więc do wspólnych zasobów ludzkości, które wykraczają daleko poza naszą prywatną wiedzę. Traktowana często po macoszemu, jako wymysł do usprawiedliwiania podjętych decyzji, których nie potrafimy wytłumaczyć inaczej.

Intuicja ma wiele wspólnego z sercem, a ostatnie badania wykazują, że w sercu, podobnie jak w mózgu, znajdują się komórki neuronalne. Określenie, że „serce ma swój rozum”, przestało być pustym przysłowiem. „ Kieruj się sercem”, to właśnie nawoływanie do polegania na intuicji, a nie podszeptach umysłu. Oczywiście wspaniale, że mamy inteligencję i rozum, bo jakbyśmy bez niego funkcjonowali, jednak są sytuacje, że nasza zgromadzona wiedza, jak również błyskotliwość umysłu nie wystarczają do podjęcia decyzji. Wówczas warto skorzystać z tej części, która sięga głębiej i wie więcej.

Każdy z nas miewa czasem sytuacje, że choć wszystko wydaje się być w porządku nasz wewnętrzny głos ostrzega nas przed niebezpieczeństwem, gdy go nie posłuchamy, wpadamy w kłopoty. Czasem trudno odróżnić głos intuicji od emocji, które mogą zagłuszyć ten wewnętrzny radar. Emocje krzyczą głośno, myśli bywają natarczywe, intuicja jest cicha a gdy ją ignorujemy cichnie jeszcze bardziej. Dla osób, które prowadzą własny biznes jest nieoceniona i może uratować nas przed niejedną wpadką. Jednak aby wzmocnić jej siłę, trzeba nauczyć się słuchać swojego serca, czyli uważnie pobyć ze sobą w ciszy, zadać sobie pytanie:

  • Co mam zrobić w tej sytuacji, jak mam postąpić?

Zamiast nerwowo szukać odpowiedzi, wydzwaniać do wszelkich ekspertów, przeszukiwać Internet, najpierw usiądź w ciszy, słuchając tylko bicia serca .Czasem okazuje się, że już dawno znałyśmy odpowiedź.

 


 

Autorką wpisu jest Małgorzata Szwemin – Psycholog Transformacji
www.psychologtransformacji.pl

Nazywam się Małgosia Szwemin i jestem psychologiem wojskowym oraz terapeutą. Wraz z Kasią Dolak Mazurek stworzyłyśmy program „ Dwa Spojrzenia Jeden Cel”, który łączy coaching z psychologią co daje klientowi pełen pakiet usług. Zajmuję się również Terapią Skoncentrowaną na Sercu, która pomaga zajrzeć w głąb siebie i wykorzystać podświadomość do przemiany. Udało mi się na mojej drodze rozwoju odnaleźć wewnętrzną ciszę i radość, które towarzyszą mi nawet pośród życiowych burz. Z jednej strony jestem wulkanem energii, lubię być w ruchu, z drugiej zaś, umiem schować się do środka aby w głębi własnego serca regenerować siły.